A várandós gondozás célja a kismama és a magzat egészségének nyomon követése. A rendszeres orvosi vizsgálatok és ultrahang szűrések segítenek időben felismerni a kockázatokat, biztosítva a terhesség zavartalan lefolyását. A gondozás minden trimeszterben kiemelten fontos a baba és az anya jóléte számára.

Várandós gondozás

Várandós gondozás szakaszai


A várandós gondozás több szakaszból áll, melyek célja az anya és a magzat egészségének megőrzése. Az első trimeszterben (0-12. hét) a kismama alapos kivizsgálása történik meg, beleértve a laborvizsgálatokat, ultrahangot és szűrővizsgálatokat. Ekkor mérjük fel az általános egészségi állapotot, és kiszűrjük az esetleges kockázatokat. A második trimeszter (13-24. hét) a rendszeres ellenőrzésekről szól, ultrahang és laborvizsgálatok kíséretében, hogy nyomon kövessük a magzat fejlődését. Ebben a szakaszban különös figyelmet fordítanak a genetikai szűrésekre is. A harmadik trimeszterben (24-40. hét) a felkészülés a szülésre kerül előtérbe, a rendszeres orvosi vizsgálatok célja a baba végső fejlődésének nyomon követése és az esetleges komplikációk megelőzése. Minden trimeszterben kiemelt fontosságúnak tartjuk az anya egészségi állapotának figyelemmel kísérését és a szükséges tanácsadás biztosítását.

Szülészeti ultrahang vizsgálat 

A szülészeti ultrahang vizsgálat a várandós gondozás során rendszeresen végzett, fájdalommentes képalkotó eljárás, amely lehetővé teszi a magzat fejlődésének nyomon követését. Az ultrahang segítségével láthatjuk a baba méretét, mozgását, szívverését, valamint ellenőrizhetjük a méhlepény és a magzatvíz állapotát. A vizsgálat fontos szerepet játszik a terhesség alatti kockázatok felmérésében és a rendellenességek időben történő felismerésében. A legfontosabb ultrahangvizsgálatok a 12. és a 18-20. héten történnek. Az első trimeszterben főként a terhesség meglétét, az embrió elhelyezkedését és a szívverést vizsgáljuk, míg a második trimeszterben részletesen elemezzük a magzat szerveit, méreteit és fejlődését. A harmadik trimeszterben a baba növekedését, elhelyezkedését, valamint a szülés szempontjából fontos tényezőket ellenőrzzük.

Várandós gondozás – CTG vizsgálat

A szülészeti CTG (kardiotokográfia) vizsgálat egy fájdalommentes, non-invazív eljárás, amely a magzat szívfrekvenciáját és a méhösszehúzódásokat méri. A terhesség harmadik trimeszterében, illetve a szülés során végzik el, hogy nyomon kövessék a baba állapotát és a méh aktivitását. A CTG segít felmérni, hogy a magzat megfelelő mennyiségű oxigénhez jut-e, és van-e bármilyen stresszhelyzet a szülés során. A vizsgálat során két érzékelőt helyezünk az anya hasára: az egyik a magzati szívhangokat rögzíti, a másik pedig a méh összehúzódásait méri. A kapott eredményeket egy grafikonon jelenítik meg, amit az kiértékelünk. A CTG fontos eszköz a szülészeti gondozásban, mivel időben jelezhet bármilyen eltérést, ami gyors orvosi beavatkozást tehet szükségessé a baba és az anya biztonsága érdekében.

Várandós konzultáció

A várandósság alatt a nők testi és lelki változások sorozatán mennek keresztül, ezért a kismamáknak nyújtott tanácsadás kiemelten fontos. Kismamáinknak a felmerülő igény esetén tanácsadó pszichológus felkeresését javasoljuk. A tanácsadás célja, hogy segítsen a kismamáknak feldolgozni az érzelmi hullámvölgyeket, a szorongást, az esetleges depressziót, valamint a szüléssel és anyasággal kapcsolatos félelmeket. A pszichológus támogatást nyújt a stresszkezelésben, az önbizalom erősítésében, valamint a párkapcsolati és családi kommunikáció javításában. A várandósság alatt sok nő érezhet nyomást, bizonytalanságot vagy kimerültséget, és a megfelelő lelki támogatás segíthet ezek leküzdésében. A tanácsadás lehet egyéni vagy csoportos formában, személyesen vagy online is igénybe vehető. A pszichológiai támogatás nemcsak az anya lelki jólétét, hanem a baba egészséges fejlődését is elősegíti, mivel a mentális állapot közvetlen hatással van a terhesség lefolyására és a későbbi anyaságra.

Kismama diabétesz tanácsadás 

A kismamák számára nyújtott diabétesz tanácsadás célja, hogy segítse a várandós nőket a terhességi cukorbetegség kezelésében és megelőzésében. A terhesség alatt kialakuló gesztációs diabétesz mind az anya, mind a baba egészségére hatással lehet, ezért a megfelelő kezelés és életmódbeli változtatások kulcsfontosságúak. Éppen ezért indokoltnak látjuk, diabétesz tanácsadó felkeresését a kismamák számára. A diabétesz tanácsadás során segítséget kapnak az egyéni étrend kialakításában, a rendszeres vércukormérés elsajátításában, valamint az optimális testsúly és vércukorszint fenntartásában. Továbbá életmódbeli tippeket adunk a várandós gondozás során, például a testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás fontosságáról. A rendszeres orvosi ellenőrzés segít elkerülni a szövődményeket, és biztosítja a baba és az anya egészségének védelmét. A tanácsadás célja, hogy a kismamák magabiztosan kezelhessék állapotukat és nyugodtabban élhessék meg a terhesség időszakát.

Terhességi cukor szűrés

A várandós cukor szűrés, vagyis a terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) vizsgálata a terhesség 24-28. hetében történik. A szűrés során a kismamának éhgyomorra cukoroldatot kell innia, majd több vérvétellel mérik a vércukorszintet. Ez a teszt fontos a terhességi cukorbetegség felismerésében, ami a terhes nők mintegy 5-10%-át érinti. A kezelés nélkül maradt állapot növelheti a szülési komplikációk, illetve a magas születési súly kockázatát. Ha a teszt pozitív eredményt mutat, a diéta és szükség esetén inzulin segíthet a vércukorszint normál tartományban tartásában, a baba és a mama egészségének védelme érdekében.

Dr. Weidner András, szülész-nőgyógyász magánrendelés a XX. kerületben

VÁRANDÓS GONDOZÁS, TERHESGONDOZÁS

Cím: Budapest, XX. kerület, Topánka u. 5., magasföldszint. 10.

Telefonszám: +36 20 978 4654